Thursday 20 Muharram 1441 / 19 September 2019
عربي MOFA Call Center: 9200 3333 4

About the Ambassador

Dr. Jamal bin AbdulAziiz bin Muhammad Saleh Raffa

Date of Birth 25 Ramadhan 1377 Hijri corresponding to 14/04/1958 in Makkah
Social Situation Married with three children
Degree PHD
Training courses
Work 1981  Joined Ministry of Foreign Affairs, Kingdom of Saudi Arabia
1985-1987  Worked at the Saudi Arabia Permanent Mission in New York
1987 - 1990  Worked at the Royal Embassy of Saudi Arabia Washington
1993-1998  Worked at Saudi General Consulate in Geneva as Deputy Consular General
1998-2000  Worked at Royal Embassy of Saudi Arabia in Bern as Chargé d'Affairés
2002-2003  Worked at Royal Embassy of Saudi Arabia in Hungary as Chargé d'Affairés
2003-2005  Worked at Royal Embassy of Saudi Arabia in Hungary as Deputy Ambassador
2005-2006  Worked at Royal Embassy of Saudi Arabia in Tokyo as Deputy Ambassador
Todate  Ambassador of the Custodian of The Two Holy Mosques to Uganda
Languages English and French
More Information
All Rights Reserved 1426-1439 | 2005-2018 . Ministry of Foreign Affairs